G-1L04KZ8Q3P
top of page

הספריה

קוטקס מובילה שיח חדשני על מחזור | קמפיין נועז לשינוי חברתי

עודכן: 27 במאי


מחזור האישה ותקופת הוסת הם תהליכים בילוגיים נורמליים וטבעיים שכל אישה (51% מהאוכלוסיה) חווה, ובכל זאת הנושא סובל מסטיגמות, בושה, הסתרה ואפילו גועל. בזכות הוסת נוצרים חיים, בזכות הוסת כל אחד ואחת מאיתנו הגיע והגיעה לעולם - אז למה זה עדיין טאבו? גם בקרב נערים וגברים אך גם בקרב נערות ונשים. למה כל כך קשה לדבר על וסת?


לא מדובר רק בתופעה טבעית לחלוטין שמתביישות לדבר עליה, סטיגמת הוסת היא בעיה חברתית משמעותית שנעוצה באי-שיוויון מגדרי, המשפיעה על בריאותן, השכלתן והרווחה הכללית של נערות ונשים. לפחות לאחת מכל ארבע נשים בגיל הפוריות ברחבי העולם אין גישה ויכולת לנהל שגרה בזמן הוסת. על פי הבנק העולמי, 500 מיליון נשים ונערות ברחבי העולם סובלות מעוני-וסת (Period poverty). רבות מהנערות נאלצות להיעדר מבית הספר במשך הוסת (25% מימי הלימודים) מה שמוביל לפערים לימודיים ואף לנשירה, שמשאירים אותן במעגל העוני ופוגעות בתחושת הביטחון העצמי שלהן. 20%-30% מהנערות בדרום אסיה, באפריקה שמדרום לסהרה ומדינות מתפתחות נוספות, נושרות מבתי הספר בגלל חוסר גישה למוצרי וסת וסטיגמות חברתיות סביב הנושא. על פי מחקר של Dasra כ- 23 מיליון נערות נושרות מבתי הספר בכל שנה בגלל מחסור במתקני היגיינה בסיסיים ותשתיות מתאימות בבתי הספר.


וזו לא רק בעיה של עולם שלישי - מחקר שנערך בדצמבר 2023 פירסם שבקנדה וארה"ב אחת מכל שלוש (31%) סיפרה שהיא או משפחתה התקשו להרשות לעצמן לרכוש מוצרים לוסת (המחקר המלא). היום (28/05), מציינות את יום בריאות הוסת הבינלאומי ה-10. אנחנו ב-2024 והפורום הכלכלי העולמי מעריך שיקחו לנו עוד 131 שנים עד שנחווה שיוויון מגדרי אמיתי עולמי. איך מותגים וחברות יכולות לזרז את זה?תחבושת לוסת עם 3 טיפות אדומות וכוכבים

קוטקס מנרמלת כל מה שקשור לוסת

חברת Kotex, שהוקמה לפני 100 שנים על ידי שתי אחיות שנאלצו להמשיך לעבוד גם כשהן היו בזמן הוסת, יזמה ב-2020 תכנית לבריאות הוסת בשם Kotex She Can המיועדת לנערות ונשים צעירות ב-8 מדינות, במטרה לטפל בתופעת הבושה וההסתרה באמצעות פעילויות חינוכיות לשינוי עמדות, התנהגויות ופרקטיקות והעלאת הביטחון והערך העצמי של הנערות והנשים.


בוולנטיינס דיי האחרון, קוטקס לקחו את זה צעד אחד נועז קדימה, ויצאו עם קמפיין לשינוי חברתי והשקה של מוצר ייעודי בשם - "Let's Have Period Sex Chocolates". קוטקס הוציאה מוצר חדש ליום האהבה - קופסת לב אדומה ובה שוקולדים טבעוניים, באריזות שמזכירות אמצעי הגנה, המכילים שטאווארי, עשב איורוודי בעל תכונות המגבירות את החשק המיני, לצד תחבושות וסת. הפרסומת נפתחת במשפט "Roses are Red, periods are too". אכן, שובר כמה סטיגמות.
אימפקט נועז בטיימינג נכון

המהלך האמיץ של קוטקס לא מגיע משום מקום, הוא תואם את תרבות הפופ העכשווית ומתכתב עם רוח התקופה, ויוצא אחרי שני סרטים שהציגו סצנות גרפיות של סקס בזמן וסת (Saltburn ו-Fair Play - ג.נ. לא צפיתי בהם). לצד תגובות מזדעזעות היו גם תגובות אוהבות, ובכל מקרה זה הביא לשיח ער וחשוב. קוטקס מבינה שהטאבו סביב הוסת היא סטיגמה חברתית ושסטיגמות אפשר ורצוי לנפץ, כל מה שצריך זה שיח פתוח ונירמול וזה לגמרי מה שהיא עושה.


גם אצלנו מנרמלים את השיח

קמפיין ישראלי משמעותי לא פחות יצא לפני שנתיים, הקמפיין של מודי בודי, בו בפרסומות בפריים טיים בטלוויזיה הציגו נוזל דם אדום (במקום הנוזל הכחול והמגוחך) לא רק על איזו תחבושת סטרילית אלא בכיור, במקלחת ועל המצעים, תחת הכותרת "מראות את זה כמו שזה". הקמפיין גרר מחאה ובקשות מהזכיינית להוריד את הפרסומות, מה שלא קרה בסוף.


ועוד מילה על מודי בודי, כי אי אפשר לא לדבר גם על קיימות ואימפקט סביבתי, שמשווקות תחתוני מחזור רב פעמיים וחוסכות פסולת של תחבושות וטמפונים חד פעמיים, וגם מיטיבות עם בריאות האישה. דוגמא נהדרת למותג שיש לו Triple bottom line שורת רווח משולשת - עסקית, חברתית וסביבתית.ודבר אחרון לסיכום - אם כבר מדברות על נירמול השיח, חייבות לדבר גם על בחירת המילים. לקטגוריית המוצרים לזמן הוסת נבחר השם "מוצרי הגיינה נשיים", המרמזים שוסת זה לא הגייני והיא דורשת ניקיון מיוחד. זה גם מתחבר עם הרעיון עתיק היומין שאישה בוסת היא טמאה. עם זאת, חיתולים, טיטולים וגם נייר טואל,ט ממותגים כמוצרים נקיים, נעימים למגע וטהורים. בשביל שהשיח ישתנה בחירת המילים צריכה להיות אחרת, ובתקופה האחרונה מספר מותגים עם מודעות חברתית משתמשות במושג "מוצרי מחזור" או "מוצרי וסת" שמתאימים להם יותר.


קיימות כמנוע לצמיחה עסקית

אתם רוצים להטמיע את עקרונות הקיימות בארגון ולהוביל שינוי אמיתי, אנחנו כאן כדי לקחת אתכם צעד קדימה וליצור יחד איתכם אימפקט משמעותי בעולם. עם נסיון של מעל ל-10 שנים בתחום הקיימות והאימפקט, אנחנו מציעים ייעוץ וליווי בתחום ה-ESG, הקיימות והאימפקט לצד קורסים והדרכות לארגונים עסקיים וציבוריים, ליזמים ויזמיות ולאקסלרטורים ותכניות יזמות. אנחנו נעזור לכם למקסם את הערך הסביבתי והחברתי, לצד העצמת הביצועים והצמיחה הכלכלית, ההתמחות שלנו במודלים עסקיים היברידים מאפשרת להפוך כל פרויקט סביבתי או חברתי למודל כלכלי בר-קיימא שמקדם את הארגון שלכם לצמיחה והשגת המטרות. נשמע מעניין? דברו איתנו!


הצטרפו אלינו לקהילת האימפקט בפייסבוק לקריאה מעמיקה נוספת:Comments


bottom of page